KWAS GLIKOLOWY 70% pH 0.7 - 0.8
Opis
Roztwór zawierający 70% kwasu glikolowego i 30% wody - pH 0.7 - 0.8
Surowiec kosmetyczny
Glycolic Acid
Numer CAS: 79-14-1
Wygląd i konsystencja: klarowna ciecz
Kwas glikolowy należy do grupy kwasów alfa-hydroksylowych (AHA) i występuje naturalnie w trzcinie cukrowej. Po raz pierwszy został zastosowany w dermatologii w 1974 roku i ze wszystkich AHA znalazł najszersze zastosowanie praktyczne. Spośród wszystkich kwasów AHA jest też najbardziej aktywny, posiada bowiem najprostszą budowę oraz najmniejszą masę cząsteczkową, dzięki czemu łatwo i głęboko wnika w skórę. Biodostępność kwasu glikolowego uzależniona jest również od pH roztworu kwasu i od zastosowanego stężenia. Wzrasta ona przy obniżeniu wartości pH poniżej wartości pKa kwasu, która wynosi 3,8 i po podwyższeniu stężenia. Kwas glikolowy przeciwdziała procesom starzenia się skóry, jako że wpływa na redukcję małych zmarszczek powierzchniowych, poprawiając spoistość i zwartość skóry. W preparatach zawierających kwas glikolowy jest czynnikiem determinującym lepsze nawilżenie oraz elastyczność skóry; doskonałe wyniki można takie uzyskać w usuwaniu przebarwień skórnych, rozstępów, trądziku oraz blizn potrądzikowych. Przy zwalczaniu cellulitu kwas glikolowy znajdując swoje zastosowanie zarówno jako stymulator mikrocyrkulacji, jak i nośnik innych substancji aktywnych, stosowanych przy kuracji cellulitu. Znaczące wyniki osiągane są również w przypadku zwiotczenia tkankowego: skóra odzyskuje napięcie i zwartość dzięki stymulacji produkcji nowego kolagenu i włókien elastycznych.
Kwas glikolowy w preparatach stosowany jest w stężeniach od 5% do 70%. Od zastosowanego stężenia zależy sposób i intensywność jego działania na skórę.
W stężeniach do 10% kwas glikolowy ma bardzo efektywne działanie nawilżające, niewidoczne dla oka działanie złuszczające na wierzchnią warstwę rogową naskórka, oraz wspomaga odnowę i regenerację skóry właściwej poprzez pobudzanie aktywności fibroblastów.
Mechanizm działania kwasu glikolowego polega na rozluźnieniu wiązań korneocytów (martwe komórki tworzące warstwę rogową naskórka), co doprowadza do złuszczania zewnętrznej warstwy rogowej. W zdrowym naskórku codziennie tracimy jedną do dwóch warstw korneocytów spośród 15 znajdujących się w warstwie rogowej. Kwas glikolowy powoduje przyspieszone złuszczanie w mechanizmie zbliżonym do fizjologii naskórka. Pobudza również fibroblasty w obrębie skóry, co skutkuje zwiększeniem ilości prawidłowo zbudowanego kolagenu. Wbudowywanie się kwasu w struktury lipidowe bariery naskórkowej powoduje zatrzymanie się wody w warstwie rogowej i tym samym wzrostem stopnia jej nawilżenia. Stosowanie przez dłuższy czas (jednak nie dłużej niż 6 miesięcy w czasie ciągłym) preparatów z kwasem glikolowym, wpływa bardzo korzystnie na skórę właściwą, prowadząc do zwiększenia jej grubości o ok. 25% bez wywoływania stanu zapalnego, jak to ma miejsce w przypadku stosowania retinoidów. Mechanizm odbudowy skóry jest związany ze stymulacją fibroblastów do produkcji kolagenu i mukopolisacharydów.
Wyższe stężenia (20% - 35%) oprócz działania nawilżającego i oczyszczającego skórę (np. trądzikową) daje efekt powierzchniowego peelingu.
Wysokie stężenia (50%-70%) złuszczają naskórek i silnie pobudzają procesy regeneracje w skórze właściwej powinny być przeprowadzane, wyłącznie pod kontrolą dermatologa
Przykładowe przygotowanie rozcieńczeń
Roztwór 5% - 15 ml kwasu + 260 ml wody
Roztwór 10% - 15 ml kwasu + 100 ml wody
Roztwór 20% - 15 ml kwasu + 50 ml wody
Roztwór 30% - 15 ml kwasu + 26.5 ml wody
Roztwór 40% - 15 ml kwasu + 15 ml wody
Roztwór 50% - 15 ml kwasu + 8 ml wody
Uwaga kwasy sa formie skoncentrowanej - nie należy stosować bezpośrednio na skórę, nie odpowiadamy za skutki niewłaściwego stosowania kwasu.
Nie należy przekraczać stężenia 10% w recepturze kosmetycznej
PEELING CHEMICZNY INFORMACJE
* Substancjami do peelingów chemicznych są kwasy AHA, BHA, PHA
* Peelingi chemiczne polegają na usunięciu defektów kosmetycznych zlokalizowanych w obrębie naskórka lub naskórka i skóry właściwej. Naskórek składa się z kilku warstw komórek ułożonych jedna na drugiej. Stosując peelingi można usuwać poszczególne warstwy naskórka regulując głębokość złuszczania.
* Niewłaściwe stosowanie (np. zbyt długie pozostawienie preparatów zawierających kwasy na skórze) może spowodować podrażnienia skóry.
* W przypadku cer trądzikowych kilka dni po stosowaniu preparatów zawierających kwasy może nastąpić wzmożona nadczynność gruczołów łojowych
* Po stosowaniu preparatów zawierających kwasy należy unikać słońca i solarium lub zabezpieczyć skórę kremem o wysokim filtrze (SPF 30 - 50).
* Nie stosować preparatów zawierających kwasy w okolicach tarczycy i piersi.
* W przypadku wrażliwej skóry należy koniecznie przeprowadzić test alergiczny.
* Od 1 do 2 godzin po zastosowaniu preparatów zawierających kwasy może utrzymywać się zaczerwienienie skóry.
* Po stosowaniu kwasów wskazana jest dalsza pielęgnacja kremem odżywczym.
* Przed przystąpieniem do stosowania preparatów zawierających kwasy powyżej 10% skórę należy odpowiednio przygotować. W tym celu na 14 dni przed planowanymi zabiegami przemywamy skórę niskimi stężeniami kwasu ( 5 - 10% ). Wyższe stężenia kwasu nakładamy na skórę na okres 1-2 minut a następnie przemywamy neutralizatorem
* Przeciwwskazania: uczulenie na preparaty zawierające AHA, Couperose – rozszerzone i popękane naczynka, bardzo cienka skóra lub podrażniona, Neurodermitis (stany zapalne skóry), łuszczyca, grzybica, alergie, opryszczka, skóra po zabiegu chirurgicznym do 2 miesięcy